Jak pielęgnować storczyki?

Uprawa storczyków trochę się różni od uprawy innych kwiatów doniczkowych. Nie wymagają one jednak zbyt skomplikowanych zabiegów.

Czego potrzebują storczyki?

W naturalnym środowisku większość storczyków rośnie w zagłębieniach pni drzew. Dlatego najlepiej rosną w doniczkach, które są napełnione luźnym i lekkim podłożem. Ziemia do storczyków składa się więc z torfu i kory. Co jeszcze lubią storczyki?

orchidea

Dużo słońca

Najlepiej rośliny te czują się w słonecznych miejscach. Pięknie rosną i kwitną ustawione na parapetach znajdujących się pod oknem od strony wschodniej lub zachodniej.

Doniczki

Powinny być stosunkowo głębokie. Korzenie storczyków potrzebują dużo światła. Dlatego doniczki powinny być przezroczyste. Idealna doniczka lub osłonka dla storczyków powinna też mieć zagłębienie na dnie. W zagłębieniu tym będzie gromadził się nadmiar wody.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki nie lubią zbyt częstego podlewania. Do podlewania najlepiej jest używać miękkiej wody. Rośliny podlewa się dopiero wtedy, kiedy podłoże, w którym rosną jest mocno przeschnięte. Wodę możemy wlać bezpośrednio do doniczki, możemy też wlać ją do miski i wstawić do niej storczyka na kilka minut.

Co zrobić, aby storczyki ponownie zakwitły?

Po przekwitnięciu czekamy, aby pęd kwiatowy zaschnie. Obeschniętą łodygę obcinamy nad trzecim lub czwartym pąkiem. Wynosimy storczyki na cześć tygodni w chłodne miejsce,przez ten czas nie podlewamy ich. Po okresie spoczynku przenosimy w ciepłe miejsce, nawozimy i podlewamy. Wkrótce powinny ponownie zakwitnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *