Bzy w przydomowym ogrodzie

Te przepiękne, silnie pachnące krzewy na stałe wpisały się w polski krajobraz. Ich botaniczna nazwa to lilaki – od tureckiego słowa „leylak”. Ojczyzną lilaków są kraje Półwyspu Bałkańskiego i Turcja. W Europie są powszechnie hodowane od drugiej połowy XIX wieku.

bzy

Jakie stanowisko wybrać dla bzów?

Lilaki należą do bardzo mało wymagających krzewów. Mogą rosnąć nawet na ziemi, która jest bardzo uboga w składniki odżywcze i na suchej glebie. Lepiej będą oczywiście rosły posadzone w żyznej i wilgotnej. Nie lubią kwaśnych gleb, aby zapobiec zakwaszaniu się gleby, podłoże wokół krzewów systematycznie posypujemy wapnem ogrodniczym. Bzy dobrze rosną i kwitną posadzone w słonecznym miejscu ogrodu. Odmiany szlachetne sadzimy tylko w glebie żyznej i wilgotnej, zawsze w mocno nasłonecznionym miejscu. Są one mniej odporne na warunki glebowe niż bez pospolity. Szlachetne odmiany lilaków na wiosnę zasilamy nawozem mineralnym, a raz na dwa lata nawozem organicznym.

Jaką odmianę warto posadzić?

Jedne z najciekawszych odmian bzów, które warto mieć w swoim ogrodzie to:
Aucebaefolia – to odmiana, którą warto sadzić w miejskich ogrodach, wyjątkowo dobrze toleruje suszę;
Sensation – odmiana bardzo dekoracyjna. Ma dwubarwne kwiaty: fioletowe płatki z białym brzegiem;
Etna – krzew może żyć nawet 30 lat lub dłużej. Kolor kwiatów jest zmienny: na początku kwitnienia mają one kolor różowy, potem przyjmują one kolor ciemnopurpurowy;
Marie Finon – należy do późno kwitnących odmian. Ma szerokie płatki w kolorze czystej bieli;
Nocturne – zmienia kolor kwiatów. W pełni kwitnienia są one ciemnoczerwone, później stają się coraz bardziej jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *